Trubka PEXAL

Nejprodávanější

PEXAL Vícevrstvá trubka PEX-AL-PEX 26 x 3mm PN10, Tmax 95°C
 
55 Kč
(45,45 Kč bez DPH)
PEXAL Vícevrstvá trubka PEX-AL-PEX 20 x 2 mm PN10, Tmax 95°C
 
32 Kč
(26,45 Kč bez DPH)
Vícevrstvá trubka PE-RT/AL/PE-RT 16 x 2 mm PN10, Tmax 95°C
 
22 Kč
(18,18 Kč bez DPH)
3 položek celkem
PEXAL Vícevrstvá trubka PEX-AL-PEX 26 x 3mm PN10, Tmax 95°C
45,45 Kč bez DPH
55 Kč

Vícevrstvá trubka PE-RT/AL/PE-RT 26 x 3mm PN10, Tmax 95°C Prodej od 1 m Špičková vícevrstvá trubka s vnitřní AL vrstvou pro podlahové topení se skvělou tepelnou vodivostí....

Kód: 6993
PEXAL Vícevrstvá trubka PEX-AL-PEX 20 x 2 mm PN10, Tmax 95°C
26,45 Kč bez DPH
32 Kč

Vícevrstvá trubka PE-RT/AL/PE-RT 20 x 2 mm PN10, Tmax 95°C Prodej od 1 m Špičková vícevrstvá trubka s vnitřní AL vrstvou pro podlahové topení se skvělou tepelnou...

Kód: 6992
Vícevrstvá trubka PE-RT/AL/PE-RT 16 x 2 mm PN10, Tmax 95°C
18,18 Kč bez DPH
22 Kč

Vícevrstvá trubka PE-RT/AL/PE-RT 16 x 2 mm PN10, Tmax 95°C Prodej od 1 m Špičková vícevrstvá trubka s vnitřní AL vrstvou pro podlahové topení se skvělou tepelnou...

Kód: 6175

Trubky PEXAL - důstojné řešení pro topný okruh

Kovové plastové trubky jsou novou generací vyztužených polypropylenových trubek. Při jejich výrobě je výše uvedený polymer nahrazen polyethylenem (PEX). Tato trubka se skládá ze dvou vrstev plastu, mezi kterými je vložen obal z hliníkové fólie. Kovové plastové trubky jsou o něco dražší než propylenové trubky - lze je však bezpečně použít pro instalace teplé vody.

 

Obecné informace


Polyethylen má velmi hustou molekulární mřížku, která je podobná epoxidové pryskyřici. Po vytvrzení je velmi pevný, ale zůstává pružný. Koupit kovové plastové trubky - je to vhodné řešení pro systémy TUV a "teplé podlahy", stejně jako pro instalaci topných okruhů. Tak široké uplatnění tohoto typu trubek je dáno jeho vynikajícími vlastnostmi. Trubky vyrobené z polyethylenu jsou schopné odolat tlaku vyššímu než 10 atmosfér a pracují s teplonosnou látkou zahřátou na 95 stupňů a více. Nedávno se na trhu objevily modifikované polymerní trubky (PERT). Jejich technologické kvality jsou ještě vyšší, ale cena je úměrná. Z tohoto důvodu nejsou v současné době příliš rozšířené. A má vůbec smysl takový nákup, když i kovové plastové trubky pro vytápění s cenou nižší, než je průměrná cena na trhu, jsou schopny plně plnit svou funkci po dobu více než 50 let!

Kovové plastové trubky jsou velmi flexibilní, což umožňuje snížit počet spojů tím, že se trubce dodá správný tvar. Je třeba také poznamenat, že uvnitř trubek z tohoto materiálu nedochází k žádné difúzi kyslíku, což mnohonásobně zvyšuje životnost kovových součástí topného nebo vodovodního systému. Při jejich výběru mějte na paměti, že cena kovovo-plastových trubek přímo závisí na značce a také na kvalitě materiálů, které jsou při výrobě použity.

 

Výhody a nevýhody


Mezi výhody kovových plastových trubek patří jejich trvanlivost díky absenci koroze polymeru. Rychlost proudění vody v nich převyšuje rychlost proudění vody v ostatních protějšcích, protože hladký povrch polyethylenu má nízkou přilnavost. Jsou také ceněny pro své tenké stěny a velkorysou velikost vnitřního průřezu. Zvýšené zatížení a nedodržení technických parametrů nemůže rychle způsobit kritické poškození kovových plastových trubek. Tento typ trubek se vyznačuje vynikající pružností, která umožňuje značné úspory při nákupu tvarovek a kolen. Rozdíl je patrný zejména při instalaci podlahového vytápění. Použití lisovacích spojů umožňuje rychlou a bezpečnou instalaci těchto trubek. Počet netěsných spojů při použití těchto trubek bude minimální i pro nezkušeného kutila. Lisované spojení je tak bezpečné, že lze trubky zazdít do stěn místnosti nebo zabetonovat do podlahy.

Mezi nevýhody trubek, které uvádějí uživatelé a řemeslníci, patří poměrně vysoká cena, a to i pro ty nejnáročnější skupiny. Za nepohodlnou se považuje také povinná přítomnost speciálních nástrojů při jejich instalaci, jako jsou speciální nůžky na stříhání trubek a přístroje na lisování tvarovek. Nejběžnější spojovací prvky vyztužených polyethylenových trubek, tj. tvarovky, vyžadují pravidelnou údržbu (matice tvarovek je třeba časem dotáhnout). Trubky a tvarovky od různých výrobců se k sobě navzdory společné normě nehodí.

I přes řadu negativních odsudků kovoplastových trubek však zůstávají v této kategorii instalatérského vybavení nejžádanější a nejspolehlivější.